Portland Trail Blazers (2007-2012)Edit

Oden na 2008 San Diego Comic-Con

w dniu 20 kwietnia 2007 roku Oden ogłosił, że będzie draft NBA 2007. 28 czerwca 2007 został wybrany przez Portland Trail Blazers z numerem 1. Aby rozpocząć karierę Trail Blazers, Oden wybrał Mundur numer 52. 1 lipca, przed pierwszym treningiem w NBA, Oden podpisał kontrakt, który przewidywał dwa sezony gwarantowane oraz opcje drużynowe na trzeci i czwarty sezon., 14 września 2007 roku Oden przeszedł operację mikrozłamania prawego kolana. Opuścił cały sezon. Postępy Odena zostały odnotowane na stronie Trail Blazers i jego blogu.

W sezonie 2008/2009 był notowany na 250 funtów (110 kg), ale według trenera Blazers Jaya Jensena ważył około 290 funtów (130 kg) w lipcu. Oden opuścił swój debiut w NBA z kontuzją stopy po rozegraniu 13 minut bez bramek przeciwko Los Angeles Lakers., Powrócił 12 listopada 2008, po dwóch tygodniach nieobecności, i zdobył swoje pierwsze punkty NBA w pierwszej kwarcie przeciwko Miami Heat. 19 stycznia 2009 w wygranym 102-85 meczu z Milwaukee Bucks Oden zdobył 24 punkty, zdobywając 15 zbiórek. 13 lutego 2009 doznał kontuzji lewego kolana w meczu przeciwko Golden State Warriors, uderzając w kolana Corey 'a Maggette' a i nie trafił na trzy tygodnie z powodu złamania kolana.,

Oden dunking w meczu z Portland

23 listopada 2009 roku Oden ponownie zdobył punkty w swojej karierze, zajmując 24. Po raz pierwszy w karierze zagrał w meczu z 20. 5 grudnia 2009 Oden doznał kontuzji lewego kolana w pierwszej kwarcie meczu. Został zdjęty z boiska na dwóch połączonych noszach. Później przeszedł operację złamania lewej rzepki i opuścił resztę sezonu. Kontuzja ta oznaczała, że po raz drugi Oden opuścił główny czas gry z powodu kontuzji.,

17 listopada 2010 roku zespół ogłosił, że Oden będzie miał operację mikrozłamania lewego kolana, kończąc sezon 2010-2011. Kontuzja oznaczała, że trzeci sezon NBA Oden przerwał z powodu kontuzji kolana.

9 grudnia 2011 roku Trail Blazers ogłosili, że Oden doznał nieokreślonego „niepowodzenia”, które sprawiło, że byli mniej optymistyczni co do jego zdolności do gry w sezonie 2011-2012. Zamiast podpisać ofertę kwalifikacyjną za 8,9 miliona dolarów, Oden i zespół wynegocjowali inną ofertę. 3 lutego 2012 roku Oden przeszedł operację artroskopową prawego kolana., 20 lutego 2012 Oden został wyznaczony na operację lewego kolana, podobną do tej, którą przeszedł 17 dni wcześniej. Jednak podczas operacji odkryto dalsze uszkodzenie chrząstki stawowej, a Oden przeszedł trzecią operację mikrozłamania.

brak sezonu (2012-2013)Edycja

15 marca 2012 roku Oden został zwolniony przez Trail Blazers, aby stworzyć miejsce na liście zakupów handlowych. W maju 2012 roku Oden ogłosił zamiar przerwania sezonu 2012-13, aby skupić się na rehabilitacji swoich kontuzji., W styczniu 2013 roku poinformowano, że kilka drużyn jest zainteresowanych podpisaniem kontraktu z Oden na sezon 2013-14.

Miami Heat (2013-2014)Edit

7 sierpnia 2013 roku Oden podpisał roczny kontrakt z Miami Heat. Zagrał w pierwszym meczu NBA od 5 grudnia 2009 w przedsezonowym meczu przeciwko New Orleans Pelicans 23 października 2013. Udało mu się zdobyć dwa punkty dzięki próbie wsadu i chwycił dwa zbiórki w ciągu czterech minut gry.

15 stycznia 2014 roku Oden powrócił na boisko., W swoim pierwszym meczu sezonu regularnego od grudnia 2009 roku zanotował 6 punktów i 2 zbiórki w 8 minutach gry w przegranym 114-97 meczu z Washington Wizards. 23 lutego 2014 roku Oden zadebiutował w pierwszym od grudnia 2009 roku w wygranym 93-79 meczu z Chicago Bulls. W 2014 wystąpił w finale NBA, gdzie zmierzył się z San Antonio Spurs. Przegrali w pięciu meczach.,

próba powrotu (2015)Edit

w marcu 2015, Oden został poinformowany, że pracuje z Memphis Grizzlies, a on również wrócił do swojej alma mater w stanie Ohio, aby przejść „trening wysokiego poziomu”z Thadem Mattą, ówczesnym trenerem drużyny koszykarskiej Ohio State. Matta stwierdził, że od września 2014 Oden trenował z innymi trenerami Ohio State. W czerwcu 2015 Oden miał treningi z Charlotte Hornets i Dallas Mavericks. Powiedział mediom, że próbuje powrócić do NBA z planami powrotu do Ligi na sezon 2016-17.,

Jiangsu Dragons (2015-2016)Edit

26 sierpnia 2015 roku Oden podpisał roczny, wart 1,2 miliona dolarów kontrakt z chińskim Jiangsu Dragons. 9 grudnia zanotował wysokie 22 punkty i 14 zbiórek w wygranym meczu z Shandong. 1 lutego 2016 rozstał się z Jiangsu. W 25 meczach dla klubu zdobywał średnio 13,0 punktów, 12,6 zbiórek i 2,0 bloków na mecz.,

Scarlet& Gray (2018)Edit

w lipcu 2018 roku Oden zgodził się grać jako rezerwowy z Scarlet& Gray, zespół absolwentów Ohio State, którzy rywalizowali w turnieju koszykówki 2018, Zwycięzca 2 mln dolarów-take-all summer tournament. Oden zadebiutował dla Scarlet & Gray 27 lipca, zdobywając 11 punktów w 16 minutach gry. Scarlet& Gray spadł do drużyny Fredette 29 lipca. Oden grał dziewięć minut, notując dwa punkty, asystę i blok.